Wśród kierowców zdarzają się tacy, którzy bardzo zżywają się ze swoimi samochodami, nie koniecznie z tymi pierwszymi, ale także z każdym kolejnym i bardzo ciężko znoszą złomowanie. Niestety, czasami nie ma innego wyjścia jak kasacja. Prędzej czy później każdy kierowca musi się rozstać ze swoim ukochanym samochodem. Ale jak się do tego zabrać?

Kiedy trzeba oddać samochód na szrot?

Najczęściej na złomowisko trafiają pojazdy, które uległy poważnym wypadkom i ubezpieczyciel określił szkodę całkowitą. Kiedy coś takiego się wydarzy prawo nakazuje, aby właściciel zgłosił się na stację demontażu, czyli inaczej mówiąc, na złomowisko. W związku z tym, że taka sytuacja może spotkać każdego kierowcę warto, żeby wiedział jak należy to zrobić. Kasacja aut w Radomiu jest, zatem obowiązkiem, a niedopełnienie go będzie się wiązało z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Nie inaczej jest także w przypadku zaniedbań związanych z całym procesem złomowania.

Decyzję o kasacji może podjąć również sam właściciel, nawet jeśli samochód jest jeszcze względnie sprawny. Bywają takie usterki, zwłaszcza w starych modelach, których koszty mogą przewyższyć wartość auta i są po prostu nie opłacalne. Jest też grupa kierowców, którzy nie są już w stanie dostać części zamiennych i wcale nie dotyczy to wysłużonych pojazdów, a np. tych sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych, ponieważ są niekompatybilne z europejskimi zamiennikami. Amerykańskie samochody są drogie w utrzymaniu, trudno też o znalezienie kupca i jedynym rozwiązaniem jest kasacja. Co ciekawe, za wyrejestrowany i zezłomowany pojazd można otrzymać zwrot za opłaconą składkę OC. Tym bardziej, że im starsze auto, tym wyższe są opłaty.

Gdzie zezłomować samochód?

Jak praktycznie podejść do kwestii kasacji? Jeśli już trzeba coś takiego przeprowadzić, czy to podejmując samodzielną decyzję, czy w związku z orzeczeniem całkowitej szkody, trzeba poszukać stacji demontażu pojazdów. Oczywiście nie może to być dowolny szrot, ale taki, który posiada stosowne pozwolenie do Marszałka Województwa na prowadzenie działalności. Skąd taki wymóg? Otóż procedury funkcjonowania złomowisk są regulowane przepisami prawa, a niestosowanie się do nich jest zagrożone niebezpieczeństwem. Szczegółowe etapy procesu kasacji reguluje Ustawa z 20 stycznia 2005 roku o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Być może część osób oczami wyobraźni widzi scenę rodem z amerykańskiego filmu, kiedy wielka zgniatarka robi z samochodu coś na kształt puszki po coca – coli. W rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej: pracownicy szrotu w pierwszej kolejności usuwają z baku paliwo, a także wszystkie inne płyny, a także części i podzespoły, które można poddać recyklingowi.

Jakie dokumenty są potrzebne do kasacji auta?

Kiedy trzeba się udać na stację demontażu pojazdów samochód musi mieć tabliczkę z czytelnym numerem VIN, a oprócz tego:

  • dowód osobisty,

  • dowód rejestracyjny,

  • kartę pojazdu,

  • tablice rejestracyjne,

  • potwierdzenie ostatniego ubezpieczenia

Ważne: po zezłomowaniu auta sporządza się trzy kopie zaświadczenia o kasacji pojazdu, z czego jedną trzeba wziąć ze sobą, a kolejną przekazać do urzędu, ponieważ jest niezbędna do wyrejestrowania samochodu.