Czym są plisy okienne?

Plisy okienne to rodzaj zasłon okiennych, która służy do zakrywania okien w przypadku przerwy w świetle. Zazwyczaj składają się z kawałka materiału z serią fałd i zakładek, które są zszyte razem. Termin „fałda okienna” może również odnosić się konkretnie do fałd lub zagięć, które są wykonane po wewnętrznej stronie okna, pomiędzy ramą okienną a szybami. Plisy okienne są zwykle używane do kurtyn świetlnych, które nie muszą całkowicie blokować światła przed wejściem przez okno, na przykład w szpitalach i biurach. Inne z kolei plisy mają wykończenie, które pozwala na prześwitywanie światła przez materiał i nazywane są plisami przyciemniającymi. W sklepach dostępne są plisy tzw. black out, które całkowicie odcinają dostęp światła do pomieszczenia.

Plisy okienne są zwykle wykonane z bawełny, jedwabiu lub poliestru. Klient może wybrać kolor materiału oraz kolor profili.

Plisy okienne dostępne są w różnych fasonach, rozmiarach i kolorach. W zależności od stylu mogą służyć do osłony okien od wewnątrz lub od zewnątrz, a także stanowić swojego rodzaju dekorację okienną w całym pomieszczeniu.

Rolety plisowane można płynnie i niezależnie otwierać i zamykać z góry na dół, z dołu do góry. Można także zasłaniać część okna na dowolnej jej wysokości.

Rodzaje plis okiennych i ich właściwości

Plisy okienne są najczęstszym rodzajem zasłon okiennych. Można je znaleźć w prawie każdym domu czy mieszkaniu. Są wszechstronne i funkcjonalne, dlatego też znajdują zastosowanie w biurach, pomieszczeniach konferencyjnych czy gabinetach administracjnych.

Plisy okienne występują w wielu różnych stylach, w zależności od tego, jaki rodzaj obróbki okiennej chcesz stworzyć. Najpopularniejsze typy to nowoczesne, współczesne i klasyczne. Ich zadaniem je ograniczenie nadmiernej ilości światła wpadającego do pomieszczenia przez okna czy drzwi balkonowe.

Wyróżniamy następujące właściwości poszczególnych plis:

  1. przyciemniające

  2. zaciemniające

  3. plisy typu black out

  4. odbijające światło

Jak czyścić plisy okienne ?

Plisy okienne niezależnie od materiału są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Wystarczy tylko ściereczka i woda. Najlepiej zacząć od wzięcia suchej ściereczki, aby zetrzeć zebrany kurz, a następnie zwilżoną lekko ściereczką przetrzeć plisy na mokro.

Podsumowanie

Jeśli chcesz zapewnić sobie trochę prywatności i zasłonić mieszkanie przed spojrzeniami sąsiadów, plisy okienne sprawdzą się rewelacyjnie. Nie tylko spełnią Twoje oczekiwania, ale zarazem będą ładnie wyglądać w Twoich oknach. Do wyboru masz różne warianty z konkretnymi właściwościami.