Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które wymaga zróżnicowanego oświetlenia. Przestrzeń w kuchni z reguły podzielona jest na kilka stref roboczych. Z tego powodu oświetlenie powinno być precyzyjnie dobrane. Dzięki temu praca w kuchni będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Oświetlenie ogólne sprawia, że równomiernie oświetla całe wnętrze. Jest bardzo przydatne przy czynnościach ogólnych, np. kiedy sprzątamy. Natomiast nie nadaje się przy gotowaniu, ponieważ pod szafkami i w kątach powstają cienie, które znacznie utrudniają nam pracę. Dlatego też w kuchni, poza oświetleniem ogólnym, powinniśmy zapewnić dodatkowe źródło światła. Nad miejscami roboczymi warto zainstalować oświetlenie miejscowe. Znacznie ułatwi nam ono pracę i nie męczy oczu.

 

Najlepiej w tej roli sprawdzają się świetlówki lub LED-y montowane w specjalnych oprawach bezpośrednio pod szafkami kuchennymi. Z kolei przy oświetleniu stołu lub blatu, nad którym nie ma zawieszonych szafek, możemy wykorzystać nowoczesne lampy na szynach. Możemy je dowolnie przesuwać, w zależności od tego, w którym miejscu potrzebujemy akurat oświetlenia. Dodatkowo są one efektowną i niezwykle stylową dekoracją.
Nawet najpiękniej zaprojektowane pomieszczenie będzie wyglądać niekorzystnie z nieprawidłowo i chaotycznie rozmieszczonym oświetleniem. Dodatkowo źle rozmieszczone światło niekorzystnie wpływa na nasz wzrok. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi rodzajami oświetlenia.