Kuchnia jest ważnym miejscem w każdym domu, dlatego powinna być zaplanowana w sposób praktyczny i niczego nie może w niej zabraknąć. Od czego zacząć planowanie kuchni tak, żeby stała się maksymalnie funkcjonalna? Jakie punkty są w niej najważniejsze? Jak urządzić kuchnię przy niewielkim metrażu?

Planowanie kuchni – kuchenny trójkąt

Najważniejsze punkty w każdej kuchni to kuchenny trójkąt, na który składają się: lodówka, kuchenka i zlew. Te elementy wyposażenia muszą znajdować się w zasięgu Twojej ręki na tyle, żeby usprawnić pracę i pomóc w zaoszczędzeniu czasu i energii. Oczywiście jest różnica między obszernym metrażem dużej kuchni a niewielką kuchenką, jaką dysponuje wiele osób, jednak kuchenny trójkąt musi być rozplanowany praktycznie, wszystko, co potrzebne powinno być pod ręką. 

Kolejną ważną rzeczą w kuchni jest blat roboczy. To, jaki on będzie, to nie tylko kwestia metrażu, ale przede wszystkim użytkowania tej przestrzeni. Jeżeli dużo gotujesz, a na Twoim blacie roboczym znajduje się wiele praktycznych rzeczy, lepiej, jeśli jest większy. Z racji tego, że przygotowuje się tutaj posiłki, blat powinien być dobrze doświetlony. Przez wiele miesięcy, zimą i jesienią szybko robi się ciemno, a przygotowywanie dań to proces skomplikowany i wymaga poświęcenia wiele uwagi. 

W większej kuchni blat roboczy może znajdować się na wyspie kuchennej, wtedy będzie do niego łatwiejszy dostęp, chyba że wyspę kuchenną wykorzystać jako miejsce do spożywania posiłków. Zamontowanie dobrego oświetlenia nad wyspą kuchenną przyda się w obydwu tych przypadkach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat projektowania kuchni w oparciu o kuchenny trójkąt, zajrzyj tutaj: https://meble-do-kuchni.net.

Szafki kuchenne i inne funkcjonalne meble

Szafki kuchenne to bardzo ważny element wystroju. Planowanie kuchni należy zacząć od tego, ile miejsca możesz poświęcić na szafki stojące i wiszące. Zanim przystąpisz do realizacji projektu pod tytułem „wymarzona kuchnia”, warto wiedzieć, jakiej wielkości będą poszczególne elementy. Im bardziej nietypowe wnętrze, tym lepszym pomysłem wydaje się wykonanie mebli na wymiar, ale wiele osób wybiera gotowe kuchnie. Jeśli już wiesz, jak będzie wyglądał i ile miejsca zajmował trójkąt kuchenny, możesz zaplanować rozmieszczenie szafek. 

Szafki wiszące pozwalają w zaoszczędzeniu miejsca, które można wykorzystać na inne meble. Podobnie jest z szafkami narożnymi, dzięki którym świetnie zagospodarujesz trudno ustawną kuchnię. Ważny jest stół z krzesłami, przy którym będziesz spożywać posiłki wraz z rodziną. Jeżeli możesz pozwolić sobie na osobną jadalnię to świetnie, ale nie wszyscy mają takie możliwości. Na szczęście istnieje wiele modeli stołów i krzeseł, które nie zajmą więcej miejsca, niż trzeba. W niedużej kuchni warto rozważyć wstawienie rozkładanego stołu lub wiszącego blatu, jeżeli miejsca jest naprawdę mało i liczy się każdy centymetr. 

Kluczowe jeśli chodzi o planowanie kuchni jest oświetlenie. Kuchnia musi być dobrze doświetlona, żeby wygodniej i przyjemniej się w niej pracowało i spożywało posiłki. W całym wystroju ważna jest spójność, ponieważ meble i dodatki muszą do siebie pasować. Potrzebujesz inspiracji na idealną kuchnię? Zajrzyj tutaj: https://meble-do-kuchni.net/20221117104/wskazowki-jak-powinno-wygladac-projektowanie-kuchni-dla-twojego-domu.