Jak powszechnie wiadomo, lakier samochodowy jest dość podatny na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i nawet uszkodzenia, stąd popularne stało się ostatnio jego zabezpieczanie, na przykład za pomocą tak zwanej powłoki ceramicznej. Czym dokładnie jednak jest taka ceramiczna powłoka i jak powinno się o nią dbać?

Czym jest powłoka ceramiczna?

Powłoka ceramiczna to nic innego jak specjalny preparat, dzięki któremu na warstwie lakieru powstaje ochronna warstewka, dzięki której sam lakier staje się bardziej odporny na wszelkie zarysowania czy zabrudzenia. Powłoka ta tworzona jest przy użyciu nanotechnologii, a działa poprzez wiązanie się z warstwą lakieru. Powstała w takim połączeniu warstwa ochronna ma grubość zaledwie do kilku mikronów. Zastanawiając się, czy ceramika na auto jest dobrym pomysłem, warto wiedzieć, iż dzisiejsze lakiery samochodowe, jako iż są znacznie bardziej twarde, są mniej odporne na zanieczyszczenia czy zabrudzenia wywoływane na przykład czynnikami zewnętrznymi. Jest tak, ponieważ zgodnie z unijnymi przepisami związanymi z ochroną środowiska, nie można już używać lakierów, w których składzie znajduje się toulen lub ołów, w związku z czym używa się dzisiaj tak zwanych wodnych lakierów.

Dlaczego warto jest zainwestować w powłokę ceramiczną?

Każdy znawca motoryzacji zapewne wie, jak ważny jest tak zwany car detailing. Dbanie o swój własny pojazd może przynieść bardzo wiele pozytywnych korzyści, podobnie zresztą jak zainwestowanie w powłokę ceramiczną. Tak jak już wyżej wspomniano, ma ona za zadanie ochronić warstwę lakieru przed różnymi zanieczyszczeniami czy uszkodzeniami, jednak warto wiedzieć, iż pomaga ona chronić lakier tak naprawdę na różne sposoby. Spełnia ona wiele zadań, stąd też lakier staje się kompleksowo zabezpieczony. Otóż powłoka ceramiczna wykazuje tak zwane właściwości hydrofobowe, dzięki którym woda nie osiada na karoserii, a całkowicie po niej spływa, w związku z czym na karoserii nie powstają zacieki. W wyniku takiego działania nie tylko woda nie osiada na lakierze, ale również inne zanieczyszczenia. Co więcej, już pomijając funkcję ochronną, powłoka ceramiczna wręcz wydobywa głębię lakieru, przez co śmiało można powiedzieć, iż samochód lepiej się prezentuje. Zdecydowanie pozytywnym aspektem nałożenia ceramiki na auto jest również odporność na korozję. Warto także zaznaczyć, iż powłoka ceramiczna, o ile odpowiednio się o nią dba, może wytrzymać średnio od 5 aż do 10 lat, w związku z czym przez wiele lat nasz samochód może być rewelacyjnie zabezpieczony przed różnego rodzaju zabrudzeniami i uszkodzeniami, a my nie musimy go aż tak często myć.