Kuchnia i łazienka są średnio remontowane co 7-10 lat. Przez cały ten okres zmienia się nie tylko moda wnętrzarska i pojawiają nowe trendy, ale i niektóre sprzęty i meble, a także urządzenia wymagają wymiany, bądź odświeżenia. Jak zabrać się za aranżację małej kuchni i na co zwrócić uwagę?

Sposób na małą kuchnię

Jeśli myślimy o remoncie kuchni, powinniśmy zacząć od przeanalizowania planu, na jakim znajduje się pomieszczenie. Kuchnia na planie prostokąta lub kwadratu może być zagospodarowana na kształt litery L. Istotne jest też, aby szafki nie były zamontowane zbyt nisko, ponieważ taki zabieg przytłoczy maleńką przestrzeń. Jeżeli marzy nam się kącik jadalny, pomyślmy o składanym stole i krzesłach. To idealne rozwiązanie dedykowane specjalnie dla małych pomieszczeń.

Farba czy płytki?

Sposób na małą kuchnię nie wyklucza obu rozwiązań użytych w jednym pomieszczeniu. Płytki powinny być w jasnym kolorze, nieco jednak ciemniejszym niż fronty szafek. Idealne będą beże oraz wszystkie kolory o mało intensywnych barwach. Jeśli decydujemy się na płytki wzorzyste lub wielobarwne, powinny one znajdować się jedynie w niektórych punktach, np. nad kuchenką gazową lub zlewem. Reszta płytek musi pasować do tych wzorzystych kolorystycznie. Namnożenie wzorów i kolorów sprawi, że powstanie nam swoisty styl eklektyczny, który w małej kuchni ma zgubny wpływ na wygląd całości. Farba może być zarówno matowa, jak i błyszcząca. Ta druga, sprawi, że światło będzie ładnie odbijało się od ścian, powiększając tym samym optycznie małą kuchnię. Idealnie jest gdy kolory farb są stonowane i łagodne. Należy unikać mocnej zieleni, fioletu, czerwieni czy bardzo jaskrawej żółci. Zupełnie inną opcją może być użycie specjalnej tapety dedykowanej do pomieszczeń o dużej wilgotności. Taką tapetą możemy zaakcentować kącik jadalny lub inną dowolną płaszczyznę. Zasada minimalizmu obowiązuje jednak i w tym wypadku. Nie oklejamy całej kuchni wzorzystą tapetą, ponieważ drastycznie zmniejszy to i tak malutką kuchenkę, szczególnie pozbawioną okien, dosyć długą, ale wąską.
Jeśli źle czujemy się w pastelowej lub szarej kuchni, możemy postawić na kolorowe akcenty. Taki sposób na małą kuchnię, rozweseli wnętrze i nieco je ociepli nadając indywidualny charakter.