Podłogi w salonie narażone są na ciągłą eksploatację: w końcu to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie i w którym urządzamy rodzinne przyjęcia. Ciągła eksploatacja powoduje, że materiał, z którego wykonana będzie podłoga w salonie, musi być wyjątkowo trwały i odporny na ścieranie. Jaki najlepiej wybrać?

Panele drewniane

Panele drewniane są stosunkowo częstym materiałem użytkowanym do wyłożenia podłogi w salonie. Cechują się wspaniałym, naturalnym wyglądem oraz doskonałą jakością. Panele drewniane, choć są stosunkowo drogie, ich montaż jest wyjątkowo prosty. Poszukując tańszej opcji możemy zdecydować się na panele podłogowe z syntetycznych tworzyw, które równocześnie często zawierają specjalne warstwy wygłuszające. Panele są tworzywem twardym i dosyć odpornym, jednak należy unikać zalań, które mogą powodować ich puchnięcie.

Płytki podłogowe

Do niedawna płytki podłogowe używane były przede wszystkim w kuchniach i łazienkach. Coraz częściej wykorzystuje się je również jako materiał do wykładania podłogi w salonach i sypialniach. Sprawdzą się przede wszystkim eleganckie kafelki imitujące naturalne drewno. Jeśli chodzi o płytki podłogowe parkiet drewniany możemy stworzyć w łatwy i szybki sposób, a dodatkowo wykorzystać materiały o wysokiej jakości i odporności na ścieranie. Dużą zaletą płytek jest ich montaż: piękny parkiet możemy stworzyć zaledwie wykorzystując zaprawę klejową. Płytki nie wymagają również misternego układania wzorów i docinania każdego elementu.

Wykładziny podłogowe

Najtańszym sposobem wykończenia podłogi w mieszkaniu jest użycie gotowych wykładzin podłogowych – miękkich, przypominających dywan lub wykładzin w typie linoleum. Istotną zaletą tego rozwiązania jest nie tylko cena, ale również montaż, który opiera się na zagruntowaniu, nałożeniu specjalnej zaprawy klejowej i rozwinięciu płachty materiału na wybranej powierzchni. Wykładziny są jednak mało trwałe i odporne na uszkodzenia, ścieranie i działanie czynników zewnętrznych.