Nieruchomości są specyficznym towarem. Spośród nich wyróżniamy zarówno nieruchomości niezabudowane, np. działki rolne lub budowlane, jak i nieruchomości w postaci budynków użytkowych, mieszkań i tym podobne.
Zdecydowanie większą wartość obecnie posiadają nieruchomości w postaci lokali lub budynków. Rynek nieruchomości przeżywa obecnie swój renesans. Ceny mieszkań oraz lokali użytkowych znacznie wzrosły. Zapotrzebowanie na przykład na mieszkania jest znacznie wyższe, niż ich ilość na wolnym rynku i stąd ich wysokie ceny.

 

W związku z powyższym budownictwo również na dzień dzisiejszy przeżywa swój rozkwit. Znacznie wzrosły co prawda ceny działek budowlanych, materiałów budowlanych oraz koszty utrzymania sprzętu, a także pracowników w tej branży, jednak pomimo wszystko nie zniechęca to zarówno deweloperów jak i firmy budowlane. Również firmy zajmujące się budową sieci sanitarnych na chwilę obecną nie mogą narzekać na ilość zleceń.
Jak wiadomo branża budowlana to nie tylko robocizna. Ktoś przecież musi te wszystkie budynki i lokale zaprojektować.

 

Tu właśnie do pracy wkracza branża projektowa. Dobry projektant, ze świetnym wyczuciem smaku ale i znajomością prawa budowlanego to prawdziwy skarb. Okazuje się bowiem, iż w wielu przypadkach, tam gdzie powstawały budynki z lokalami usługowymi, finalnie znajdować się będą piękne apartamenty, wystarczą bowiem małe zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego lub zwyczajnie w gotowym już projekcie wyżej wspomnianego budynku.
Warto więc czasami więcej zainwestować w dobrego projektanta, niż samemu błądzić we mgle przepisów prawa budowlanego. Dobry fachowiec to skarb, a fachowcem w dziedzinie budownictwa jest nie tylko solidny budowlaniec, ale także wspomniany projektant.