Wielu twierdzi, że po zewnętrznej stronie okna można montować tylko rolety antywłamaniowe lub okiennice. Tymczasem istnieje inne, ciekawsze rozwiązanie – żaluzje fasadowe, czyli tzw. żaluzje okienne zewnętrzne. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej takiemu wariantowi zasłaniania i ozdoby okien domu.

Konstrukcja i zastosowanie

Żaluzje zewnętrzne buduje się z kilku prostych elementów: tak zwanych lameli, czyli listew aluminiowych stanowiących właściwą część konstrukcyjną żaluzji, kasety, w której “chowają się” lamele i w której umieszczony jest mechanizm żaluzji, prowadnic i listwy dolnej. Wszystkie elementy są oczywiście przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych poprzez specjalne malowanie i wzmocnienie konstrukcji.

Takie żaluzje znajdują szerokie zastosowanie w domach jednorodzinnych czy biurach. W odróżnieniu od rolet dają one możliwość regulacji kąta nachylenia lameli, dzięki czemu można dostosowywać ilość światła wpadającego do pomieszczenia, jego wentylację, a nawet temperaturę wewnętrzną.

Rodzaje żaluzji fasadowych

Żaluzje zewnętrzne można podzielić na kilka rodzajów: przede wszystkim ze względu na rodzaj sterowania nimi. Już żaluzje obsługiwane za pomocą korby dają możliwość pełnej aranżacji ustawienia przy niższym koszcie zakupu. Z kolei te sterowane elektrycznie (automatyczne), choć kosztują więcej, pozwalają na wielki komfort użytkowania.

Oprócz tego istnieją również żaluzje fasadowe montowane na zewnątrz już gotowej elewacji oraz tak zwane podtynkowe. To pierwsze rozwiązanie jest tańsze i daje możliwość montażu na gotowych fasadach bez konieczności większej ingerencji w ich konstrukcję. Z kolei żaluzje podtynkowe (np. w systemie SOLIDBOX) dają szerokie możliwości aranżacji fasady budynku i nie rzucają się w oczy – elementy konstrukcyjne, takie jak na przykład kaseta żaluzji, jak sama nazwa wskazuje są schowane pod tynkiem, dzięki czemu okna wyglądają również bardziej elegancko.

Same żaluzje podtynkowe również można podzielić na dwa typy: z lamelami typu “C” (rozwiązanie klasyczne; daje możliwość ustawienia listewek pod kątem 90 stopni, a nawet odwrócenia ich na drugą stronę) oraz typu “Z” (nieco szersze lamele; również można je ustawiać do kąta prostego, jednak dają możliwość np. montażu dodatkowych uszczelek wygłuszających).

Ile to kosztuje i gdzie je można dostać?

Żaluzje zewnętrzne robi się na wymiar, pod indywidualne zamówienie, stąd ich cena jest uzależniona od wielu czynników: rozmiarów okna, wybranego rodzaju sterowania, montażu (na zewnątrz czy pod tynkiem), rodzaju lameli, wielkości zamówienia… Ceny najtańszego możliwego rozwiązania zaczynają się od około 1 000 zł. za okno, jednak należy mieć na uwadze indywidualną wycenę.

Żaluzje fasadowe można kupić u profesjonalnych doradców w większości większych miast Polski (na przykład Białystok, Częstochowa, Gdańsk, Koszalin, Kraków, Poznań, Warszawa czy Wrocław, a także wiele innych miast powiatowych i nie tylko – wystarczy zapytać, a na pewno znajdzie się odpowiedni punkt w okolicy). Doradcy pomogą w wyborze odpowiednich żaluzji oraz podpowiedzą najlepsze indywidualne rozwiązania.

Podsumowanie – czy to się opłaca?

Szukając najlepszego rozwiązania dla okien domu czy biura na pewno warto jest wziąć pod uwagę żaluzje zewnętrzne https://www.modniewoknie.pl/przeslony-okienne?category_id=8&type_id=30. Mają one sporo zalet, a także konkretnych przewag nad choćby roletami czy zwykłymi okiennicami – w wielu wypadkach dają większe możliwości i wygodę użytkowania, są także rozwiązaniem eleganckim i nowoczesnym. Polecam zapoznanie się z konkretną (szeroką!) ofertą żaluzji fasadowych.