Nadchodzi lato, słońce świeci coraz wyżej i mocniej. W wielu mieszkaniach i domach to problem, gdyż szybko robi się w nich za ciepło i za jasno. O ile większość dnia przebywamy poza domem – w szkole lub pracy – nadmiar słońca nam nie przeszkadza. Jeśli jednak pracujemy zdalnie, bądź mamy nocną zmianę i chcemy w dzień mieć ciemniej i chłodniej, letni okres może być dla nas koszmarem. Wtedy warto zastanowić się nad odpowiednim rozwiązaniem.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jakie są sposoby ochrony pomieszczenia przed promieniami słonecznymi
  • rolety wewnętrzne, czy żaluzje fasadowe – co wybrać?
  • jak wygląda montaż żaluzji fasadowych
  • rolety elektryczne i automatyczne – wygoda w nowoczesnych domach?

Czym zasłaniać okna przed promieniami słonecznymi?

Istnieje wiele sposobów na zasłanianie okien i zaciemnianie pokoju. Klasycznym rozwiązaniem są zasłony. Niestety mają one wiele wad. Łatwo się brudzą, nie zasłaniają okna w stu procentach, często przepuszczają światło, ciężko je przesuwać. Jeżeli takie rozwiązanie nas nie zadowala, warto pomyśleć o czymś montowanym na okno.

Do wybory mamy rozwiązania zewnętrzne i wewnętrzne. Wśród wewnętrznych mamy do wyboru:

  • zasłony – jak wspomniano wyżej, jest to rozwiązanie średnio skuteczne
  • klasyczne żaluzje – paski z nieprzepuszczalnego materiału, które można zwijać i rozwijać, oraz ustawiać pod różnym kątem, aby przepuszczały więcej lub mniej światła.
  • rolety – zwinięty na wałku materiał, który możemy opuszczać na okno. Możemy zasłonić część okna, bądź całe okno. Istnieją rolety o różnym stopniu przepuszczalności – od lekkiego zasłaniania (bardziej dla prywatności) aż po w 100% nieprzepuszczające promieni słonecznych.
  • Rolety dzień/noc – rolety zbudowane z pasków materiału zaciemniających i transparentnych, które mogą na siebie nachodzić i zaciemniać pomieszczenie lub pozostawiać przerwy między sobą i pozwalać na lekki dopływ światła.
  • plisy – czyli rolety plisowane – pozwalają na niezależne podnoszenie i opuszczanie górnego lub dolnego profilu rolety. Zwiększa to możliwości decydowania o tym, którą część okna chcemy zasłaniać lub odsłonić.

Wśród rozwiązań zewnętrznych możemy wyróżnić:

  • markizy – rodzaj daszka z materiału montowany nad oknem, który można rozwinąć lub zwinąć, w zależności od pogody.
  • rolety zewnętrzne (żaluzje fasadowe) – są to specjalne rolety montowane na zewnątrz,. Jest kilka rodzajów rolet zewnętrznych, w zależności od sposobu montowania do fasady budynku i rozwijania, oraz materiału wykonania.

Rolety zewnętrzne (żaluzje fasadowe), czy wewnętrzne – wady i zalety

Gdy już wiemy jakie mamy możliwości, czas zastanowić się nad odpowiednim dla nas wyborem. Tańszym i prostszym w montażu i obsłudze rozwiązaniem są zdecydowanie rolety wewnętrzne. Są to nie tylko funkcjonalne osłony, ale również doskonałe spełniają swoją rolę jako dekoracyjną. W zależności o wystroju wnętrza można wybierać różne rodzaje rolet wewnętrznych – zwijane, rzymskie czy typu dzień noc. Jeżeli zależy nam na skutecznej ochronie przed nasłonecznieniem warto przede wszystkim zwracać uwagę na tkaninę wykonania. Najlepszym rozwiązaniem jest materiał odbijający promienie słoneczne. Zapewnia to skuteczną blokadę dla ciepła z zewnątrz i efektywnie zaciemnia wnętrze. Dobrze dobrane rolety zapewnią naszemu pomieszczeniu nowoczesny wygląd.

Jeżeli nie satysfakcjonuje nas funkcjonalność rozwiązań wewnętrznych, warto pomyśleć o roletach zewnętrznych. Spełniają one kilka funkcji – poza ochroną przed upałem, chronią również przed deszczem, śniegiem i wiatrem w pozostałych porach roku. Dodatkowo rolety antywłamaniowe skutecznie chronią nasze mieszkanie lub dom przed włamaniem. Rolety termoizolacyjne chronią przed utratą ciepła i dobrze izolują akustycznie. Rolety zewnętrzne odbijają promienie słoneczne, dzięki czemu szyba nie nagrzewa się. W zależności od sposobu montażu, możemy wyróżnić kilka rodzajów rolet zewnętrznych:

  • roleta nadprożowa – jej wyboru należy dokonać na etapie planowania budowy budynku. Jej kaseta montowana jest do nadproża i będzie pełnić jego funkcję.
  • roleta podtynkowa – kaseta instalowana jest między ościeżnicą a górną częścią ramy okna, dlatego ten rodzaj rolet możemy zastosować tylko w przypadku wymiany okna.
  • roleta elewacyjna – kasetę mocuje się do elewacji budynku, a prowadnice umieszcza po bokach wnęki okiennej, dzięki czemu nie trzeba wymieniać okna.
  • roleta naokienna – kaseta montowana jest we wnęce okiennej, a prowadnice do profili pionowych. Wadą tego rozwiązania jest mniejsza ilość światła, która wpada do wnętrza – górną część okna zasłania kaseta.

Żaluzja fasadowa to zdecydowanie droższe i bardziej skomplikowane w montażu rozwiązanie, jednakże ma wiele dodatkowych atutów, które mogą nam zrekompensować wspomniane niedogodności.

Płynne sterowanie oświetleniem w domu – automatyczne fasadowe żaluzje

Coraz częściej do naszych mieszkań wdziera się wszelkiego rodzaju automatyka. Nowoczesna technologia nie ominęła również branży osłon okiennych. Na rynku mamy dostępne wiele rozwiązań, które ułatwiają nam korzystanie z rolet, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych.

Najprostszym rozwiązaniem jest pilot zdalnego sterowania. Dzięki temu nasze żaluzje fasadowe możemy łatwo podnosić i opuszczać bez podchodzenia do okna. Jest to dużo wygodniejsze niż sterowanie ręczne, szczególnie gdy rolet jest kilka i są ciężkie podczas przesuwania.

Bardziej zaawansowana technologia pozwala na pełną automatykę rolet. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi i aplikacji możemy sprawić, że nasze osłony okienne będą się podnosić i opuszczać o określonej porze dnia. Możemy też zintegrować osłony zewnętrzne z systemem automatyki pogodowej. Wtedy nasze żaluzje fasadowe będą się przemieszczać w oparciu o czynniki atmosferyczne.

Automatyka to ciekawe rozwiązanie w nowoczesnych domach i może nam znacznie uprzyjemnić życie.

W podjęciu decyzji o wyborze odpowiedniego dla nas rozwiązania, pomóc może Internet. W sieci mamy bardzo dużo sklepów oferujących szeroki asortyment osłon okiennych (np. https://dopasujrolety.pl/9-zaluzje). Jeżeli potrzebujesz pomocy, eksperci sklepu pomogą w dokonaniu wyboru i usłudze montażu.