Słoma, to powszechnie stosowana ściółka dla koni, która gości niemal w każdym boksie. Ma wiele zalet, ale również wady. Aby nie zaszkodzić zwierzętom, koniecznie sp0rawdź, kiedy stosować, a kiedy unikać słomy dla koni.

Słoma jako ściółka. Co należy o niej wiedzieć, przed jej zastosowaniem?

Słoma jest produktem ubocznym, w produkcji żywności. Jest tania, powszechnie dostępna i skuteczna. Doskonale wchłania wilgoć, przez co odchody niemal w całości usuniemy z boksu. Izoluje ciepło, jest miękka, dzięki czemu koń może położyć się na niej i odpocząć, oraz chroni wrażliwe kopyta, przed mrozem w okresie zimy. Słoma, ma też inną, ważną zaletę. Jest nieszkodliwa dla koni, dlatego może być stosowana, jako uzupełnienie końskiej diety. Choć to zaleta, jest również wadą. Konie, które posiadają skłonność do podjadania, mogą zapychać się słomą, przybierając przy tym na wadze. Nie nadaje się zatem dla koni, u których stwierdzono otyłość.
Choć zalet stosowania słomy jako ściółki dla koni jest wiele, posiada ona również liczne wady. Najważniejszą z nich jest przechowywanie. Niestety, słoma bardzo szybko wchłania wilgoć z otoczenia. W okresie zimowym, przechowywanie jej, może być problematyczne, gdyż należy przechowywać ją w suchym miejscu. Słoma, niestety pyli, dlatego nie nadaje się dla zwierzą cierpiących na alergie. Pyląca słoma, może powodować podrażnienie przewodu oddechowego i pokarmowego, wywołując stany zapalne. Jeśli u konia stwierdzono alergie, należy unikać słomy, jako ściółki w boksie. Kolejną wadą, jest gnicie ściółki. Wilgotne, ciepłe środowisko, przyspiesza proces psucia się ściółki torfowe dla koni. W efekcie, koń może zjeść zepsutą słomę i podrażnić układ pokarmowy, dlatego trzeba często sprawdzać stan ściółki, i usunąć ją, gdy tylko wciągnie wilgoć.

Jak utylizować zużytą ściółkę?

Słoma jest produktem naturalnym, w pełni biodegradalnym. W przypadku czyszczenia boksu, zużytą ściółkę, można wrzucić do specjalnych pojemników na odpady bio. Drugim, nieco tańszym i łatwiejszym sposobem na utylizację, jest kompostowanie. Słoma, doskonale nadaje się na kompost, tworząc wartościowe uzupełnienie gleby, w cenne składniki mineralne. Tego typu rozwiązanie, umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy.
Słoma, jest produktem naturalnym. Może stanowić uzupełnienie diety zwierząt, a co najważniejsze, nie szkodzi im. Doskonale izoluje ciepło, i pomaga zachować czystość w końskim boksie. Choć może uczulić, zdarza się to na prawdę rzadko, dlatego szukając odpowiedniej ściółki, warto sięgnąć właśnie po słomę. Warto pamiętać też o tym, że słoma może być użyta w boksie dla dorosłych koni, jak i u młodych koni. Nie powoduje podrażnień skóry, nie kaleczy oraz umożliwia odpoczynek tuz po porodzie.
Uwaga! Jeśli posiadasz dostęp do producenta słomy dla koni, staraj się ja kupować na bieżąco, unikając przechowywania jej w stajni. W ten sposób masz pewność, że słoma jest najwyższej jakości, nie posiada zarodników grzybów i bakterii, oraz nie rozpoczął się proces gnicia, niebezpieczny dla zwierzą.