Zlewozmywaki granitowe to bez wątpienia bardzo szlachetne produkty, które wyróżniają się trwałością i atrakcyjnym designem. Ich odporność na uszkodzenia i wytrzymałość sprawiają, że są doskonałą inwestycją. Każdy, kto wymienił swój stary zlew kuchenny na ten wykonany z granitu, zastanawia się, jak o niego dbać, aby przez długie lata wyglądał jak nowy i lśnił czystością. Wbrew pozorom jego pielęgnacja nie jest dużym wyzwaniem, wystarczy jedynie pamiętać o kilku zasadach.

Jak dbać o zlewozmywak granitowy?

Regularne, codzienne czyszczeniu zlewu to podstawa, aby utrzymywać go w higienicznym stanie – i dotyczy to każdego rodzaju zlewozmywaka. Do codziennej pielęgnacji niekoniecznie musimy używać specjalnych środków, najczęściej wystarczy jedynie płyn do naczyń. Zlew granitowy najlepiej przemyć gąbką każdego wieczora po całym dniu użytkowania. W tym celu poleca się stosowanie delikatnych ściereczek oraz gąbek o miękkiej powierzchni. Zdecydowanie odradza się stosowanie produktów drucianych, które mogą z czasem niszczyć jego powierzchnie, mimo iż jest ona bardzo wytrzymała. Po umyciu zlewu płynem do naczyń, powinno się go spłukać ciepła wodą, a następnie wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym lub zwykłą ściereczką. Jeżeli chcemy, aby nasz zlewozmywak pięknie lśnił, możemy natłuścić go na noc cieniutką warstwą oleju.

Systematycznie mycie zlewozmywaka to najlepszy sposób, aby był czysty i estetyczny oraz nie osadzał się na nim kamień. W przypadku, gdy wyleje się na niego silnie barwiąca substancja taka jak wino, kawa czy sok z buraków należy jedynie szybko spłukać zlew ciepłą wodą.

Jakie preparaty stosować do pielęgnacji zlewozmywaków granitowych?

Oprócz codziennej pielęgnacji raz na jakiś czas, warto potraktować zlewozmywak specjalistycznymi środkami – nie powinno się jednak używać substancji żrących czy wybielaczy, ale preparaty dedykowane do tego typu produktów. Usuwają one przebarwienia, który mogą powstać po kontakcie z silnie barwiącą substancją oraz zapobiegają osadzaniu się kamienia. Są to głównie mleczka czyszczące o gęstej konsystencji. W celu zabezpieczania zlewozmywaków granitowych stosuje się też impregnaty.