Zastanawiasz się, czy budowa domu jest dla ciebie dobrym rozwiązaniem? Takie wyjście ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi zwracają uwagę na to, że budując dom mamy na każdym etapie wpływ na jego ostateczny wygląd i funkcjonalność, przez co będzie on w stu procentach spełniał nasze oczekiwania i wymagania.

 

Pozostałe osoby zauważają, że proces budowy własnego domu, zwłaszcza gdy nie dysponujemy własną działką bądź nasza działka nie ma jeszcze formalnie statusu budowlanej jest nie tylko długotrwały, ale też bardzo stresujący, przede wszystkim zaś jego koszt jest zbyt wygórowany. Zastanówmy się nad plusami i minusami.

Własny dom – budować czy remontować?

Po pierwsze zastanów się, co wpływa na ostateczne koszta budowy domu. Wielkość i lokalizacja działki – z pewnością. Koszt sprzętu jaki ustala producent maszyn budowlanych, materiały budowlane, wycena poszczególnych usług uzależniona od naszych pomysłów i wymagań i tak dalej. Czy ostateczna kwota jest zbyt wygórowana? To zależy. Z pewnością pamiętać należy, że w tym wypadku “taniej” niekoniecznie oznacza “lepiej” – od jakości wykorzystanych materiałów oraz profesjonalizmu ekipy budowlanej zależy nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale także zdrowie. Jeśli nie mamy zbyt dużych wymagań odnośnie funkcjonalności, rozmieszczenia pomieszczeń itd. zakup domu może być dla nas wyjściem wystarczającym. W końcu wiele rzeczy poprawić możemy podczas prac remontowych, na etapie urządzania i tak dalej. Ostateczna decyzja jest w naszych rękach.