Mycie podłóg to podstawowy element sprzątania mieszkania. Nie oznacza to jednak, że jest to banalnie proste – chociaż mogłoby się tak wydawać. Żeby efektywnie – i efektownie – myć podłogę należy dobrać nie tylko odpowiedni detergent, ale także mopa.

Płaski

Taki mop składa się w większości przypadków z trzonka i płaskiego, plastikowego zakończenia, na które zakładamy materiał. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są rzepy i specjalne kieszenie.

Z tego rodzaju mopa można bardzo dobrze wycisnąć wodę, dlatego jest najlepszym wyborem przy myciu paneli. Niestety nie jest najtańszy. Wraz ze specjalnym wiadrem do wyciskania (w końcu nikt nie chciałby wyciskać mopa ręcznie…) możemy nabyć go w zestawie za przynajmniej 100 złotych.

Paskowy i sznurkowy

Te dwa typy są najtańsze i jeszcze jakiś czas temu były najbardziej powszechne. Ich konstrukcja nie pozwala jednak ani na precyzyjne mycie, ani na dokładne wyciskanie. I chociaż mopy paskowe z lepszych materiałów jako tako się sprawdzają, to i tak lepiej uznać je za “tańszą alternatywę”.

Mop parowy

Mop parowy to zdecydowanie najskuteczniejsze rozwiązanie. Dokładnie zabija bakterie i doskonale radzi sobie z uciążliwymi plamami. Droższe modele oferują często również całe komplety końcówek do czyszczenia wybranych powierzchni.

Problemem w przypadku mopa parowego jest jednak cena – najtańsze modele godne uwagi to koszt przynajmniej kilkuset złotych…

Alternatywa dla mopa?

Coraz częściej osoby z nieco większym budżetem zamiast mopa stawiają na rozwiązania takie jak maszyna do mycia podłóg domowa jej wersja jest bowiem zadziwiająco skuteczna i nie przypomina gabarytami znanych szorowarek przemysłowych. Oczywiście jak w poprzednich przypadkach – lepsza efektywność to też wyższa cena.